Patiekalai

Auksinių ryžių panaudojimo galimybės

parašė , 2021-08-16 14:25

Auksiniai ryžiai – ryžių rūšis, sukurta genetikos inžinerijos dėka. Šie ryžiai sukurti taip, jog juose susidarytų beta karotinas, vitamino A pirmtakas. Auksiniai ryžiai sukurti siekiant tuose regionuose, kur racione trūksta vitamino A, auginti visavertę maisto kultūrą. Statistika rodo, jog dėl vitamino A trūkumo kasmet miršta apie 670 000 vaikų iki 5 metų amžiaus. Ryžiai yra pagrindinis maisto produktas apytikriai pusei žmonijos populiacijos, todėl auksinių ryžių sukūrimas yra labai svarbus žingsnis.

2009 metais paskelbto mokslinio tyrimo duomenys patvirtino, jog iš auksinių ryžių gaunamą betą karotiną organizmas sėkmingai transformuoja į vitaminą A. Mokslininkai patvirtino, kad iš auksinių ryžių žmogus galėtų gauti 50 procentų reikalingo vitamino A kiekio ir užtektų į dieną suvalgyti bent stiklinę šių ryžių. Beta karotinas natūraliai randamas ir kituose produktuose, pavyzdžiui, įvairiose daržovėse, aliejuje ir vaisiuose. Tačiau mokslininkai pripažino, kad auksiniai ryžiai taip pat yra saugus vitamino A šaltinis.

Auksiniai ryžiai2005 metais mokslininkai pristatė auksinių ryžių rūšį, kurią pavadino auksiniais ryžiais 2. Šiuose ryžiuose yra net 23 kartus daugiau beta karotino. 2015 metais auksiniai ryžiai laimėjo Patentų Žmonijai (angl. Patents for Humanity) apdovanojimą. 2018 ši ryžių rūšis patvirtinta kaip tinkamas maisto produktas Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Kanadoje ir JAV. Nepaisant šių sėkmių auksiniai ryžiai sulaukia nemažai kritikos.

Skaityti visą straipsnį “Auksinių ryžių panaudojimo galimybės” »